Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


I Spotkanie Zamkowe - Rocznik Sulechowski 2026

„I Spotkanie Zamkowe – Rocznik Sulechowski 2026” w Sulechowie


MECENASI I DONATORZY


Serwis fotograficzny z konferencji - I Spotkanie Zamkowe - Rocznik Sulechowski 2026




List gratulacyjny od Sebastiana Ciemnoczołowskiego Marszłka Województwa Lubuskiego


21 maja 2026 roku w Sali Balowej Zamku Sulechowskiego przy al. Wielkopolskiej 3 odbyło się „I Spotkanie Zamkowe - Rocznik Sulechowski 2026”, przygotowane przez Sulechowskie Towarzystwo Historyczne. Wydarzenie zgromadziło licznych regionalistów, historyków, przedstawicieli środowisk naukowych oraz mieszkańców zainteresowanych dziejami miasta i regionu. Spotkanie stanowiło okazję do prezentacji najnowszego wydania „Rocznika Sulechowskiego”, a także do rozmów poświęconych historii lokalnej i ochronie dziedzictwa kulturowego ziemi sulechowskiej. Zarówno konferencja, jak i Rocznik powstały dzięki dotacji przyznanej przez Gminę Sulechów o realizację zadania publicznego pt. „Upowszechnianie historii na temat gminy Sulechów”.


Po oficjalnym powitaniu uczestników głos zabrali zaproszeni goście reprezentujący środowiska samorządowe i naukowe. Jako pierwszy wystąpił Radosław Brodzik – Dyrektor Gabinetu Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, reprezentujący Marszałka Województwa Lubuskiego. Podczas swojego wystąpienia przekazał na ręce Marka Maćkowiaka - Prezesa Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego list okolicznościowy skierowany do organizatorów i uczestników konferencji, w którym podkreślono znaczenie działalności naukowej i regionalistycznej prowadzonej przez Towarzystwo. Następnie głos zabrali m.in. Tadeusz Pająk - Starosta Zielonogórski, Wojciech Sołtys - Burmistrz Sulechowa oraz prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, zwracając uwagę na rolę inicjatyw historycznych w popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz budowaniu tożsamości regionalnej.


Od lewej: Krzysztof Roślik - skarbnik STH, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, prof. dr hab. Bogumiła Burda, Zbigniew Woziński, Wojciech Sołtys, dr Anitta Maksymowicz, Barbara Czechowska, Tadeusz Pająk, Jan Rerus, Teresa Zawalna, dr hab. Małgorzata Konopnicka, Roman Rakowski, Zbigniew Trompa, ks. kustosz Olgierd Banaś oraz Marek Maćkowiak - prezes STH (fot. Tomasz Rybarczyk - Sulechów, 21.05.2026 r.)


Medal okolicznościowy Honorowego Członka STH


Szczególnym momentem konferencji było wręczenie Aktów Nadania Honorowego Członkostwa Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego oraz pamiątkowych medali okolicznościowych osobom szczególnie zaangażowanym w działalność naukową, społeczną i kulturalną na rzecz regionu. Uroczystość podkreśliła znaczenie wieloletniej pracy na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa historycznego Sulechowa oraz okolic, a także rolę lokalnych środowisk w dokumentowaniu dziejów regionu.


W gronie wyróżnionych znaleźli się: ks. kustosz Olgierd Banaś, prof. dr hab. Bogumiła Burda, Barbara Czechowska, dr hab. Małgorzata Konopnicka, dr Anitta Maksymowicz, Tadeusz Pająk, Roman Rakowski, Jan Rerus, mec. Andrzej Zbigniew Skibiński, Wojciech Sołtys, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, ks. kanonik lic. mgr Andrzej Szkwarek, Zbigniew Trompa, Zbigniew Woziński oraz Teresa Zawalna. Wręczenie honorowych wyróżnień było wyrazem uznania dla ich wkładu w rozwój badań regionalnych, działalność społeczną oraz pielęgnowanie pamięci o historii ziemi sulechowskiej. Z kolei medale zostały wykonane dzięki dotacji o realizację zadania publicznego pt. „Medal Honorowego Członkostwa STH jako element promocji dziedzictwa województwa lubuskiego i współpracy nauki ze społecznością lokalną”, a przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w obszarze promocji województwa w zakresie kultury, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego



Publikację można pobrać w formacie PDF kliknij na --> Wydawictwa własne
(Ilustracja Michał Leonik - Zakład Poligraficzny Infodruk Świebodzin)



Po wręczeniu medali Marek Maćkowiak – Prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego – przedstawił założenia oraz ideę wydawniczą „Rocznika Sulechowskiego 2026” (tom I). Podczas swojego wystąpienia omówił zawartość pierwszego tomu publikacji, podkreślając jej znaczenie dla dokumentowania dziejów Sulechowa i regionu oraz popularyzacji lokalnego dziedzictwa historycznego. Zaznaczył również, że wydawnictwo ma stać się stałą platformą prezentacji badań naukowych, wspomnień i materiałów źródłowych związanych z historią ziemi sulechowskiej.


W dalszej części konferencji wygłoszono referaty naukowe poświęcone historii Sulechowa oraz regionu. Jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. Bogumiła Burda z referatem pt. „Sulechów jako ośrodek i propagator nowoczesnych koncepcji edukacyjnych w wiekach od XVII do XXI”, w którym przedstawiła rozwój lokalnego szkolnictwa i znaczenie miasta w kształtowaniu nowoczesnych idei edukacyjnych. Następnie dr hab. Małgorzata Konopnicka wygłosiła referat pt. „Dokumenty dotyczące Sulechowa w zasobie Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie” dotyczący dokumentów związanych z Sulechowem znajdujących się w zasobach Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie. Kolejny referat wygłosiła dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej, przybliżając losy emigrantów z gminy Sulechów w XIX-wiecznej Australii w wystąpieniu pt. „Meblarze, winiarze, muzycy, owczarze – Sulechowianie w XIX-wiecznej Australii”. Część wykładową zakończyło wystąpienie mgr. Pawła Stachowiaka, członka Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, który przedstawił wybrane epizody z dziejów miasta w referacie „Sulechów wojenny – kilka epizodów z historii miasta”.


Konferencja miała charakter naukowo-popularyzatorski i była poświęcona zagadnieniom związanym z historią Sulechowa oraz okolicznych miejscowości. W programie znalazły się referaty dotyczące przemian społecznych, wydarzeń historycznych i sylwetek osób związanych z regionem. Prelegenci przedstawili wyniki swoich badań, przybliżając uczestnikom mniej znane fakty z przeszłości miasta, dzieje dawnych mieszkańców oraz wpływ lokalnych wydarzeń na rozwój społeczności regionu.


Realizacja przedsięwzięcia była ściśle związana z dotychczasową działalnością statutową Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, obejmującą dokumentowanie i popularyzację historii regionu, współpracę z instytucjami kultury oraz wsparcie działalności sulechowskiej Izby Pamięci. Konferencja stanowiła również uzupełnienie działań prowadzonych przez inne lokalne instytucje, w tym Sulechowski Dom Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów, przyczyniając się do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju edukacji historycznej na terenie gminy, powiatu i województwa lubuskiego.


Integralnym elementem wydarzenia była także prezentacja lokalnej Winnica Pod Winną Górą prowadzonej przez Tytusa Fokszana oraz jej produktów, nawiązująca do historycznych tradycji winiarskich regionu. Działanie miało na celu promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, budowanie tożsamości regionalnej oraz podkreślenie roli województwa lubuskiego jako regionu wspierającego inicjatywy kulturalne i przedsiębiorczość opartą na tradycji lokalnej.


Zobacz również publikację na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego:

„Podziękowania za wsparcie w promowaniu historii Sulechowa”


oraz publikację na stronie Powiatu Zielonogórskiego:

„I Spotkanie Zamkowe-Rocznik Sulechowski 2026”




Powrót | Powrót- Prasa